سایت سرگرمی
پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
طرز تهیه نان فطیر
طرز تهیه نان فطیر

نحوه پخت نان فطیر تبریز

نان فطیر یک شکل بومی از چندین نوع نان موجود هست. نان فطیر در انواع مغز دار وساده پخته می شود که هریک نحوه پخت بخصوصی دارند.

مواد لازم برای نان فطیر

روغن مایع: ۱قاشق سوپخوری
کنجد: مقدرای برای تزئین
گردو خرد شده: ۱پیمانه
دارچین: ۲قاشق سوپخوری
شکر: ۱/۲ پیمانه

آب گرم :۱/۲ پیمانه
آرد: ۴پیمانه
آب ولرم: ۲پیمانه
نمک: ۱قاشق چایخوری
شکر: ۱/۲-۱ قاشق چایخوری
پورد خمیر ترش: ۲قاشق چایخور

طرز تهیه نان فطیر

آب گرم ، پودر خمیر ترش و یک قاشق چایخوری شکر رادرظرفی پلاستیکی ریخته و با هم مخلوط می کنیم ، سپس در جای نسبتاً گرمی بمدت پنج الی ده دقیقه قرار می دهیم تا پف کند .

شکر ، نمک و آب ولرم را همراه با یک پیمانه آردمخلوط کرده ، به مایه بالا اضافه نموده و مخلوط می کنیم . ده دقیقه استراحت می دهیم سپس روغن مایع را اضافه کنید .

باقی مانده آرد را بتدریج اضافه کرده ، خوب ورز می دهیم در حدی که خمیر به دست نچسبد . ( توجه داشته باشید که اگرخمیر به دست چسبید ، کمی آرد و روغن میاع مازاد بر پیمانه های داده شده ، اضافه می کنیم تا چسبندگی ازبین برود . در مقابل هر یک سوم پیمانه آرد مازاد ، یک قاشق سوپخوری روغن مایع اضافه می کنیم .

خمیر را به مدت دو ساعت در جای نسبتاً گرمی قرار می دهیم و روی خمیر را با پارچه تمیزی می پوشانیم تا زمانی که حجم آن دو برابر شود .

فر راروی ۳۵۰ درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شود .

گلوله هایی از خمیر نان فطیر درست می کنیم . روی سطح صافی مقداری آرد پاشیده یک گلوله را کمی با وردنه باز کرده . گردو ، دارچین و شکر را با هم مخلوط کرده مقداری از مخلوط را وسط نان قرار داده لبه های نان را روی مخلوط آورده سپس پهن نموده ، در سینی چرب شده قرار می دهیم ده دقیقه بماند .

روی خمیر نان فطیر را روغن مالیده کنجدروی آن می پاشیم .

سینی فر را بمدت بیست وپنج الی سی دقیقه در طبقه وسط فر قرار می دهیم تا فطیرها پخته شودند .

در صورت تمایل گلوله های خمیر را کوچکتر و ناز ک تر نموده و دو گلوله را با وردنه صاف می کنیم . دو قاشق مغزی در وسط یکی از خمیرها بریزید اطراف خمیر را کمی خیس نموده خمیردوم را روی آن قرار می دهیم ، سپس با فشار انگشت لبه های دو خمیر را به هم می چسبانیم و در فر می گذاریم تا پخته شود.

امیدواریم طرز تهیه نان فطیر تبریز مورد پسند و رضایت شما همراهان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *