سایت سرگرمی
سه شنبه , ۲ آبان ۱۳۹۶
نجات پلنگ زخمی
نجات پلنگ زخمی

نجات پلنگ زخمی آسیب دیده

چند روز پیش خبر پیدا شدن یک پلنگ زخمی منتشر شد. این پلنگ زخمی توانسته با عمل جراحی به زندگی خود ادامه دهد که در ادامه ماجرای این پلنگ زخمی را می خوانیم.

این پلنگ زخمی در منطقه رودسر در دامی که معمولا برای گرازها کارگذاشته می‌شود، گرفتار شده بود که با تلاش فراوان خود را از تله نجات می‌دهد، اما این تلاش منجر به فشار زیاد به ستون فقرات و آسیب نخاعی حیوان می‌شود. پس از حدود ۱۵ یا ۲۰ روز محیط‌بانان این پلنگ را که در گوشه‌ای بی‌رمق افتاده بود و در این مدت هم دسترسی به آب و غذا نداشته، پیدا کرده و آن را به پارک پردیسان تهران منتقل می‌کنند.

دکتر حمیدرضا فتاحیان، متخصص جراحی و استادیار گروه آموزشی علوم درمانگاهی دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که با عمل جراحی جان پلنگ را نجات داده است، درباره سیر معالجه پلنگ به همشهری گفت: این پلنگ زخمی ابتدا برای درمان به کلینیک پردیسان تهران منتقل می‌شود که پس از انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و البته بدون معاینه دقیق عصبی در شرایط هوشیاری، طبق نظر دامپزشکان این دانشکده و انتقال این نظر به دامپزشک کلینیک پردیسان و با تشخیص ضایعه نخاعی، با این ایده که امیدی به بهبودی نیست، رای به یوتانایز (مرگ آرام) پلنگ زخمی داده و نظر خود را به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می‌کنند.

در سازمان اما با توجه به گفته دکتر تیموری، مدیر کل حفاظت و شکار و صید سازمان با دامپزشکان دیگری هم در خصوص شرایط این پلنگ زخمی مشورت شده و در نهایت قرار بر این می‌شود تا شانس دیگری به این حیوان داده شود.

دکتر فتاحیان تصریح کرد: در پی این تصمیم پس از بررسی تصاویر سی تی اسکن، جراحی را توصیه کردم که سازمان هم با توجه به نظر دامپزشکان دانشگاه تهران، با جراحی موافقت کرد.
وی اضافه کرد: سپس با انجام رادیوگرافی از کمر حیوان و انجام آزمایش خون و با توجه به این که جابجایی مهره‌ها زیاد نبود و مشکلی هم در قفسه سینه نبود، اقدام به عمل جراحی در بیمارستان کردیم که حدود دو ساعت به طول انجامید و پس از آن با جدا کردن پلنگ زخمی از دستگاه بیهوشی، رادیوگرافی تکمیلی انجام و سپس برای مراقبت‌های بعدی، پلنگ زخمی دوباره به پارک پردیسان منتقل شد.

عملی این پلنگ زخمی بسیار سخت و پیچیده بود که البته با مکانیسم درمانی نسبتا پیشرفته‌ای که در کشور داریم و با کمک ابزار و تکنیک و مهارت انجام شد.

به گفته دامپزشک، فردای روز جراحی هم حیوان شروع به خوردن غذا کرد و به تحریک عصبی پایش واکنش نشان داده و حتی با توجه به ضعف در پای راست، مشاهده شد که روی پای چپش راه می‌رود که همه این‌ها نشانه‌های امیدبخشی برای بهبودی است.
فتاحیان خاطرنشان کرد: پس از انتشار خبر موفقیت‌آمیز این عمل، حتی نامه‌ای از یکی از باغ‌وحش‌های شیکاگو دریافت کردیم که در آن پیشنهاد شده بود می‌توانیم با استفاده از آرام‌بخش برای این حیوان فیزیوتراپی هم انجام دهیم.
وی در ادامه گفت: با توجه به این که پلنگ زخمی یکی از گونه‌های بسیار ارزشمند و در حال انقراض است بهتر است در این گونه موارد با دانشگاه‌ها، باغ‌وحش‌ها و NGOهای داخلی و خارجی تبادل‌نظر شده و برای درمان از همه توانایی‌ها، ‌دانش‌ها و ایده‌ها استفاده شود و همکاری جای مناقشات و رقابت‌های کاری را بگیرد.
وی در پایان اظهار داشت: برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض به حمایت سازمان‌ها، از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، فرهنگ‌سازی و همکاری همه نیروهای علمی و توانمند نیاز است.
سایت سرگرمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *