سایت سرگرمی
سه شنبه , ۲ آبان ۱۳۹۶
طرز تهیه سبزی عید
طرز تهیه سبزی عید

طرز تهیه سبزی عید

طرز تهیه سبزی عید: امروز قصد داریم طرز تهیه سبزی عید رو آموزش بدیم. سبزی عید یکی از اجزا اصلی و جدا نشدنی سفره هفت سین است که در فرهنگ آریایی به آن اهمیت ویژه قائل شده اند. طرز تهیه سبزی عید که نماد سر سبزی است را قدم به قدم خدمت شما همراهان آموزش خواهیم داد.

باید توجه داشت؛ برای این که سبزی تا روز عید و سفره هفت سین کامل سبز شود, باید حداکثر ۱۰ روز مانده به عید شروع به سبز کردن آن کنید.

موادی که برای طرز تهیه سبزه هفت سین نیاز دارید به این شرح است:

  • گندم به میزان ظرفی که در نظر گرفته اید. ( برای یک بشقاب متوسط حدود نصف پیمانه )
  • آب پاش یا اسپری کننده آب
  • پارچه تمیز حدود یک متر

طرز تهیه سبزی عید

برای طرز تهیه سبزی عید گندم هارا در داخل یک ظرف تمیز ریخته و روی آن آب سرد باز می کنیم تا تمام گندم ها داخل آب بروند.

دقت کنید که به هیچ عنوان از آب گرم و ولرم استفاده نکنید استفاده از آب گرم موجب پخته شدن سطی گندم ها می شود و از جوانه زدن و رشد آنها جلوگیری می کند.

اجازه می دهیم گندم ها به مدت ۳ شبانه روز داخل آب بمانند و خیس بخورند نیازی به تعویض آب ظرف در این ۳ روز نیست. در این ۳ شبانه روز که گندم هاداخل آب هستند از کنار دانه های گندم جوانه های ریزی و بسیار کوچکی رشد خواهند کرد.

طرز تهیه سبزی عید جوانه گندم
طرز تهیه سبزی عید جوانه گندم

سپس گندم های جوانه زده ای که برای طرز تهیه سبزی عید آماده کردید را اخل یک آبکش بریزید تا آب آن بریزد سپس پارچه تمیزی که از قبل آماده کرده اید را داخل یک سینی پهن کنید و گندم هارا روی آن بریزید سپس روی گندم ها را با بقیه پارچه بپوشانید

در مرحله بعد همانطور که در ابتدای طرز تهیه سبزی عید اشاره شد آب پاشی را که برای این کار کنار گذاشته اید را با آب شیر پر کنید و آب را بر روی پارچه ای که گندم ها داخل آن هستند اسپری کنید. این کار را به قدر انجام دهید که تمام پارچه به طور کامل خیس شود.

به مدت ۳ روز هم گندم هارا لای پارچه نگه می داریم به طور مرتب و هنگامی که آب پارچه خشک شد؛ روی آن آب اسپری کنید.

سینه محتوی پارچه و گندم هارا در یک جای نور گیر و با دمای معتدل نه گرم و نه سرد نگه میداریم در روز سوم خواهید دید که ساقه سبزی ها حدود ۲-۳ سانتی متر رشد کرده اند. در این مرحله بشقاب یا ظرفی را که برای سبز کردن سبزی ها انتخاب کرده اید را بیاورید و سبزی هارا به یک ضخامت داخل آن بریزید.

می توانید برای طرز تهیه سبزی عید کف ظرف یک لایه نازک خاک بریزید البته این کار می تواند موجب رشد میکروب ها و باکتری ها در سبزی شما شود. پس از ریختن گندم ها در ظرف مورد نظر هر ۳-۴ ساعت یکبار روی آن ها آب اسپری کنید.

توجه کنید که نه کم آب بدهید که موجب خشکیدن سبزی عید تان شود؛ و نه زیاد آب دهید که باعث بوی گندیده شود.

این هم از طرز تهیه سبزی عید اختصاصی از سایت سرگرمی خونگرم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *