سایت سرگرمی
سه شنبه , ۲ آبان ۱۳۹۶
ترور
jv,v

سايه سنگين ترور بر اجلاس مسكو

 سايه ترور بر اجلاس مسكو

نشست سه جانبه وزرای خارجه و دفاع ایران، روسیه و ترکیه در سایه ترور سفیر مسکو در آنکارا امروز برگزار می شود.
، در حالی که وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه خود را برای برگزاری نشست سه جانبه در مسکو آماده می کردند، حمله تروریستی به سفیر روسیه در آنکارا با فریاد الله اکبر و انتقام حلب را می گیریم، این نشست را به حاشیه برد.

شب گذشته فرد مسلحی با شلیک گلوله به سفیر روسیه در آنکارا وی را زخمی کرد، سفیر بر اثر شدت جراحات درگذشت تا بار دیگر پس از حادثه حمله جنگنده های ترکیه به جنگنده روسیه، روابط مسکو و انکارا با اما و اگرهای بسیاری در مسیر بهبود روابط دوجانبه مواجه شود. این در حالی است که قرار است امروز وزرای خارجه ایران و ترکیه و روسیه در مسکو برای گفت وگو بر سر حلب و آینده سوریه نشست سه جانبه ای برگزار کنند.

ایران و سوریه از حامیان اصلی دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند؛ این در حالی است که ترکیه در جبهه مقابل قرار دارد و ضمن مخالفت با حکومت بشار اسد از مخالفان مسلح در سوری حمایت می کند؛ این در حالی است که به گفته برخی از تحلیلگران آنکارا در ماه های اخیر با تغییر در مواضع اش تلاش کرده با روسیه هماهنگی ها و رایزنی هایی داشته باشد.

شوک به اردوغان در یک قدمی بازگشت به میز مذاکرات منطقه ای

اردوغان می گوید، هدف از ترور سفیر مسکو در آنکارا، برهم زدن روابط میان ترکیه و روسیه بوده. اظهار نظری که دقایقی پیش از رئیس جمهور ترکیه از سوی نخست وزیر این کشور نیز عنوان شد. واکنش های زودهنگامی که بیانگر عمق نگرانی و شوکی است که به آنکارا وارد شده است، آن هم در شرایطی که ترکیه تلاش می کند چهره عقلانی تری از خود به منطقه و غرب نشان دهد.

آنکارا چندسال پر افت و خیز را پشت سر گذاشته است، در شرایطی که خود را برای پیوستن به اتحادیه اروپا آماده می کرد درگیر جنگ در همسایه جنوبی خود شد، از مخالفان سرسخت بشار اسد در سوریه بود و مرزهایش محل اصلی عبور و مرور تروریست ها به سوریه شده بود. اردوغان که به دنبال مادام العمر کردن قدرت خود در ترکیه است در کنار عربستان و قطر تلاش دارد خود را یکی از بازیگران کلیدی در منطقه معرفی کند، پس از حادثه حمله به جنگنده روسیه و قطع روابط گردشگری و تجاری میان مسکو و آنکارا این ترکیه بود که برای بهبود روابطش با روسیه تقلا می کرد و دست آخر توانست رضایت کاخ کرملیت را کسب کند.

آنکارا که خاطره شبِ کودتا را از سر گذرانده بود اما خود را آماده می کرد که در کنار تهران و مسکو فاتحان جنگ حلب، پشت یک میز بنشیند و نقش یک بازیگر تاثیرگذار را در منطقه ایفا کند، رویایی که البته با ترور سفیر روسیه در آنکارا شاید به یغما برود.

واکنش روسیه ؛ از برهم نزدن نشست سه جانبه تا درخواست تحقیق مشترک

رئیس جمهور روسیه قتل سفیر این کشور در آنکارا را اقدامی تحریک‌آمیز با هدف تضعیف فرایند صلح سوریه خواند؛ پوتین که امروز بیش از گذشته قدرت و نفوذ در خاورمیانه را در دستان خود دارد، در واکنش به قتل سفیرش در آنکارا خویشتن داری از خود نشان داد و خواستار تشکیل هیئتی مشترک میان دو کشور برای تحقیق درباره قتل سفیر روسیه در ترکیه شد.

ایران، مبتکری پیروز

نشست سه جانبه ایران روسیه و ترکیه در مسکو برای بحث دربراه وضعیت حلب و سوریه ابتکار ایران بود، ابتکاری که نشان از دست بالای متحدان منطقه ای اسد و افول عربستان و قطر و حامیان غربی آنها دارد. سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره برگزاری نشست فردا اعلام کرد که نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران ترکیه و روسیه فردا به ابتکار ایران در مسکو برگزار می‌شود.

ایران و روسیه به عنوان اصلی ترین حامیان بشار اسد در سوریه توانستند به تازگی از جنگ چهارساله استراتژیک حلب پیروز خارج شوند، پیروزی که خشم غرب و عربستان و قطر در منطقه را به دنبال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *