سایت سرگرمی
پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
موهای درخشان
موهای درخشان

راز داشتن موهای درخشان

داشتن موهای سالم و درخشان آرزوی هر خانمی است که به زیبایی خود اهمیت میدهد ولی راز داشتم موهایدرخشان چیست؟

موهای درخشان:

بخشي از شادابي چهره هر فرد به موهايش مربوط است. وقتي موها تميز و درخشان باشند به نشاط بيشتر كمك مي كنند؛ بنابراين همان قدر كه به سلامت پوست توجه مي كنيد، بايد از موها هم مراقبت كنيد. موهاي درهم، نامرتب، چرب و كثيف شادابي چهره ما را كم مي كنند. پس اگر مي خواهيد هميشه سرحال و قبراق به نظر برسيد براي تميز و سالم نگه داشتن موها هم وقت بگذاريد. در اين صورت وقتي در آينه به خودتان نگاه مي كنيد، از چهره تان بيشتر راضي مي شويد و از بابت داشتن موهاي سالم و با نشاط احساس بهتري پيدا مي كنيد؛ بنابراين بهتر است ۱۰ راز داشتن موهاي سالم را بدانيد تا با دانستن آنها موهايي زيبا و درخشان داشته باشيد.
۱. داشتن رژیم غذایی سالم.

هر قدر تغذيه شما بهتر باشد و به رژيم غذايي تان اهميت دهيد، درخشندگي و زيبايي موهايتان هم بيشتر مي شود. به طور كلي اگر در رژيم غذايي تان منابع غني از آنتي اكسيدان ها مانند گوجه فرنگي و كلم بروكلي داشته باشيد، به موهايتان لطف بسيار بزرگي كرده ايد. البته روغن ماهي و پروتئين ها را هم فراموش نكنيد چون بدون شك موهايتان سالم تر مي مانند. موها از پروتئين ساخته شده اند؛ بنابراين توجه به مصرف انواع منابع پروتئين مانند گوشت سفيد و قرمز، ماهي و حبوبات ساختار موهاي شما را تقويت مي كند. ويتامين D و B و آهن هم براي موهاي شما مفيد هستند و سرعت رشد موها را افزايش مي دهند.
۲. مراقب سلامت عمومي تان باشيد

شرايط جسماني ما رشد و درخشش موها را تحت تاثير قرار مي دهند. متخصصان پوست و مو معتقدند داشتن برنامه ورزشي منظم، مصرف مواد غذايي مناسب، پيشگيري از استرس و نگراني ها در سلامت موها تاثير دارد. اگر مدام تحت فشار و استرس باشيد دچار ريزش مو مي شويد و وقتي به حمام مي رويد، از شدت ريزش موهايتان تعجب مي كنيد. ابتلا به بعضي از بيماري ها مانند مشكلات غده تيروئيد هم سلامت موها را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين بهتر است براي درمان چنين مشكلاتي به سرعت اقدام كنيد تا هميشه موهاي پرپشت و سالمي داشته باشيد.

 

۳. قانون ۸۰ درصد را رعايت كنيد

يكي از سريع ترين راه ها براي خشك كردن موها استفاده از سشوار است اما اگر از اين وسيله درست استفاده نكنيد، تهديدي براي سلامت موهاي شماست. نكته مهم رعايت قانون ۸۰ درصد است. اين قانون مي گويد: «قبل از اينكه سشوار را به موهايتان نزديك كنيد، ۸۰ درصد از موها بايد خشك شده باشند. در اين صورت موها آسيب نمي بينند.» بعد از اينكه از حمام بيرون آمديد يك حوله روي دوش تا بيندازيد و به موهايتان اجازه دهيد تا به آرامي و سر فرصت خشك شوند. همچنين نبايد زياد موهايتان را برس بكشيد چون اين كار ساقه موها را ضعيف و شكننده مي كند. از همه مهمتر اينكه هيچ وقت برس را به موهاي خيس نكشيد و اين كار را به بعد از اجراي قانون موكول كنيد. افرادي هم كه موهايشان فر يا حالت دار است كمتر به برس مو نياز دارند. براساس پژوهش هاي اخير استفاده مداوم از سشوار خشكي، زبري و بي رنگ شدن موها را به دنبال دارد. دستگاه هاي برقي فر كننده يا صاف كن هاي مو دشمن سلامت آنها هستند. پس استفاده مداوم از آنها را فراموش كنيد و فقط در مواقعي كه قرار است به مهماني برويد از آنها استفاده كنيد.

. موهايتان را محكم جمع نكنيد

اگر عادت داريد موهايتان را محكم دم اسبي ببنديد، در واقع هر بار داريد به موهايتان آسيب مي زنيد. وقتي موها را مي كشيد به پوست سر فشار وارد مي شود؛ بنابراين ممكن است دچار ريزش مو و كم پشت شدن موها شويد. پس اگر موهاي بلندي داريد آنها را به نرمي جمع كنيد و شب ها قبل از خواب موهايتان را آزاد بگذاريد. اگر موها را با كش جمع مي كنيد بهتر است از كش هاي ضخيم، پهن و نرم استفاده كنيد كه فشار كمتري به موها وارد مي كنند.

۵. به مقدار كافي آب بنوشيد

براي داشتن موهايي سالم بايد رطوبت مورد نياز آنها را تامين كنيد. بنابراين با نوشيدن آب كافي خيال تان را از بابت حفظ رطوبت مورد نياز موها راحت كنيد. به همين دليل از نظر بيشتر متخصصان تغذيه نوشيدن شش تا هشت ليوان آب تضميني براي سلامت موهاي شماست. بنابراين اين توصيه را هم كاملاً جدي بگيريد.

۶. از روغن گياهي استفاده كنيد

۵ تا ۱۰ دقيقه ماساژ روزانه موها با روغن گياهي باعث تقويت آنها مي شود. همچنين ماساژ پوست سر با روغن هاي گياهي استرس را كمتر مي كند و كاهش استرس نيز در تندرستي موها تاثير دارد. پوست سر را با نوك انگشتان ماساژ دهيد و هرگز از ناخن ها استفاده نكنيد. بهتر است ماساژ را در مسير دايره شكلي انجام دهيد.

۷. سرم مو استفاده كنيد

در داروخانه ها سرم هايي به فروش مي رسند كه كار آب رساني به موها را انجام مي دهند. اين سرم ها حاوي روغن و مواد نرم كننده هستند. كافي است به اندازه يك دانه نخود از اين سرم را كف دست تان بريزيد و ساقه موها را ماساژ دهيد. بيش از حد از اين سرم ها استفاده نكنيد چون موها را چرب و بي حالت مي كنند. استفاده از اين محصول بيشتر براي افرادي توصيه مي شود كه موهاي خشك و شكننده دارند.

۸. با آب سرد آبكشي كنيد

خيلي از افراد دوست دارند با آب داغ حمام كنند اما نمي دانند كه حمام كردن با آب بسيار داغ به موها آسيب مي رساند. پس مراقب دماي آب باشيد. آب داغ موها را خشك مي كند و ظاهرشان را كدر نشان مي دهد؛ بنابراين توصيه متخصصان پوست و مو را جدي بگيريد پس از مصرف شامپو و نرم كننده، موهايتان را با آب سرد آبكشي كنيد. مطمئن باشيد كه درخشش موهايتان بيشتر مي شود.

۹. نمك و كلر را جدي بگيريد

با گرم شدن هوا اگر مي خواهيد به استخر يا دريا برويد بايد مراقب آب شور و كلر باشيد چون هر دوي آنها به موها آسيب مي رسانند، سبب خشكي و چند شاخه شدن انتهاي موها مي شوند يا شفافيت شان را كاهش مي دهند. اگر چنين مشكلاتي برايتان پيش آمد متخصصان پوست توصيه مي كنند از شامپوهايي استفاده كنيد كه رطوبت بيشتري به موها مي رسانند و از نرم كننده هاي مناسب موهاي آسيب ديده كمك بگيريد. كار در هواي آزاد شكسته شده و به تركيبات ديگري مانند اسيدهيپوكلريك تبديل مي شود. اين تركيبات روي موهاي رنگ يا مش شده اثر بدي بر جاي مي گذارند و باعث مي شوند موها رنگ مايل به سبزي پيدا كنند. در واقع كلر با نفوذ به لايه خارجي موها اين تاثير را بر جاي مي گذارد. براي پيشگيري از بروز چنين مشكلي هنگام شنا در دريا يا استخر كلاه سرتان بگذاريد. همان طور كه براي حفاظت از پوست تان از كرم ضد آفتاب استفاده مي كنيد بايد موها را نيز از اشعه ماوراي بنفش خورشيد دور نگه داريد. شامپوها و نرم كننده هايي وجود دارند كه از موها در برابر اشعه ماوراي بنفش خورشيد محافظت مي كنند؛ حتي مي توانيد از اسپري هاي حفاظت كننده هم استفاده كنيد تا در روزهاي گرم موهاي سالمي داشته باشيد.

۱۰. مو را بيش از حد تميز نكنيد

بسياري از مردم بر اين باورند كه رعايت بهداشت يعني اينكه هر روز بايد موهايشان را بشويند؛ در صورتي كه موها هر چند روز يك بار نياز به شستشو دارند. اگر موهايتان فرفري يا حالت دار است دو يا سه بار شستشو در هفته كافي است. اگر هم عادت داريد هر روز دوش بگيريد، لازم نيست حتماً از شامپو استفاده كنيد. فقط موها را آبكشي كنيد و كف سر را با نوك انگشتان تان به آرامي ماساژ دهيد. يادتان باشد كه در صورت نياز به نرم كننده آن را فقط به نوك موها بماليد.

براي اينكه از بابت تميز شدن موهايتان مطمئن شويد، حتماً نبايد آنها را با دو دست بشوييد. يك بار شستشو كافي است چون استفاده بيش از حد شامپوها موهاي شما را خشك مي كند.

پس برای داشتن موهای درخشان باید نکاتی کوچک را رعایت کنید و راز داشتن موهای درخشان زیاد خارج از دسترس نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *